Otrzymałeś pismo z sądu – co dalej?

Kancelaria Adwokacka Mateusz Lipin - Blog - Ogólne - Otrzymałeś pismo z sądu – co dalej?

Otrzymałeś pismo z sądu – co dalej?

Doręczono Ci przesyłkę z sądu i zastanawiasz się nad tym, jakie podjąć działania?

W tym wpisie znajdziesz przydatne informacje i wskazówki, które pozwolą Ci możliwie najlepiej zareagować na otrzymaną korespondencję.

1. Nie bagatelizuj sprawy

Każda przesyłka z sądu jest ważna. Niektóre mogą być bardzo ważne. Niezwłocznie po odebraniu takiej korespondencji – zapoznaj się z nią i ustal jakich czynności i w jakim terminie oczekuje od Ciebie sąd.

Na pewno masz dużo obowiązków – dlatego od razu wpisz termin do kalendarza albo ustaw przypomnienia w telefonie.

Zrób zdjęcie pisma oraz koperty. Jeżeli oryginały się zawieruszą – unikniesz dużej porcji nerwów związanych z ich poszukiwaniem.

2. Wczytaj się w pismo

W każdym piśmie sądowym znajduje się szereg cennych informacji – w tym m.in. oznaczenie sądu i dane kontaktowe, sygnatura akt, informacja o stronach postępowania, a przede wszystkim wyjaśnienie w jakim charakterze sąd się do Ciebie zwraca oraz co i w jakim terminie powinieneś zrobić.

W przypadku otrzymania wezwania na posiedzenie lub zawiadomienia o terminie posiedzenia – szczególną uwagę zwróć  na to czy sąd zastrzegł, że Twoje stawiennictwo jest obowiązkowe.

Na podstawie tych danych, będziesz w stanie ustalić np. to czy jesteś pozywany, czy może sąd oczekuje od Ciebie wyłącznie złożenia zeznań w charakterze świadka.

Pamiętaj, że korespondencja z sądu jest przygotowywana na gotowych formularzach, które mogą się różnić w zależności od sądu. Dlatego zawsze zapoznawaj się także z pouczeniami i innymi informacjami, zamieszczanymi zwykle w końcowej części pism.

3. Upewnij się, że do pisma nie dołączono innych dokumentów

To, czy do pisma miały zostać załączone inne dokumenty powinno wynikać z jego treści.

Jest to szczególnie istotne jeżeli doręczono Ci przesyłkę, z której wynika, że zostałeś pozwany. W takim przypadku sąd powinien doręczyć Ci odpis pozwu, a w niektórych przypadkach także nakaz zapłaty lub wyrok zaoczny.

Przepisy postępowania cywilnego przewidują możliwość odebrania zeznań świadka na piśmie. W takich sytuacjach sądy doręczają załączniki z szablonami oświadczeń oraz pytania od stron postępowania.

Jeżeli okazałoby się, że nie otrzymałeś wszystkich załączników – jak najszybciej poinformuj o tym sąd.

4. Reaguj

Jeżeli wezwano Cię na rozprawę, a Ty nie masz możliwości się stawić – poinformuj o tym sąd.

Jeżeli wezwano Cię do podjęcia czynności procesowych – podejmij je.

Brak reakcji może skutkować nałożeniem grzywny, doprowadzeniem do sądu przez Policję (w przypadku świadków) lub automatycznym przyjęciem przez sąd, że nie kwestionujesz pewnych twierdzeń. Brak reakcji może więc skutkować nawet wydaniem niekorzystnego dla Ciebie orzeczenia.

5. Nie wyrzucaj koperty

Przesyłki pochodzące od sądu są przesyłkami rejestrowanymi. Oznacza to, że na każdej kopercie zamieszczany jest kod umożliwiający tzw. śledzenie przesyłki – dzięki czemu w każdym momencie masz możliwość sprawdzenia kiedy odebrałeś list i w jakim terminie powinieneś podjąć wskazane przez sąd czynności.

6. Wątpliwości skonsultuj z profesjonalistą

Postępowania sądowe często wymagają posiadania szczegółowej wiedzy prawniczej i doświadczenia zawodowego.

Jeżeli masz wątpliwości czy prawidłowo rozumiesz pismo sądu albo jeżeli zwyczajnie nie wiesz jak na nie zareagować – nie ryzykuj. Zwróć się do profesjonalisty, który udzieli Ci pomocy.

Jako adwokat dbam o to, by moi Klienci czuli się pewnie na każdym etapie postępowania sądowego. Dlatego, jeżeli otrzymałeś korespondencję z sądu i nie chcesz ryzykować prowadzenia samodzielnych czynności – pozostaję do Twojej dyspozycji.

 

Skontaktuj się z nami

Adres kancelarii

Aleksandra Ostrowskiego 7/104, Wrocław

Telefon

504 940 780

Adres e-mail

kancelaria@mlipin.pl

Godziny pracy

pon. - pt.: 08:00 - 18:00

NIP: 8943215103

Numer rachunku bankowego:
89 1090 2529 0000 0001 5465 8201 Santander Bank Polska S.A.

Konsultacja on-line

Wyślij wiadomość




    Konsultacja on-line